Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dušan Priganc

Dátum: 25.09.2020

amatérsky bežec

PODĽAHOL KRÁSE BEHU A MARATÓNOM
 
Dušan Priganc je skvelý amatérsky bežec, ktorý zabehol množstvo svetových maratónov. Je to aj jeden z tých obyvateľov Hamuliakova, ktorý našiel radosť vo využití jeho krásneho okolia.
 
V tomto rozhovore sa okrem iného dozviete:
• či sa dá začať s behaním v zrelom veku
• ako behať „na výkon“ a ako keď chcem schudnúť
• čo je pravdy na tom, že behanie spôsobuje výnimočné pocity radosti
• aké je to behať svetové maratóny
 
DPriganc-FB
zoznam maratónov
 
AKO DLHO BEHÁTE A AKÉ STE MALI BEŽECKÉ ÚSPECHY?
 
V mladosti som sa venoval rekreačne silovým športom, zápaseniu či lyžovaniu, nerobil som nič vytrvalostné. K behu som sa dostal až po štyridsiatke a vlastne náhodou. Vždy som športoval, takže očakával som, že s behom nebudem mať problém. Ale mal som a nevládal som. Hnevalo ma, že nejde mi to tak, ako som si to predstavoval. A pravdu povediac, to ma hnalo vopred. Keď som začal s behom, moja manželka už bola v porovnaní so mnou skúsená bežkyňa. A mal som kamaráta, s ktorým som tiež spolu behával. Oni dvaja boli mojou najväčšou oporou a najväčšími radcami.
 
Pomohlo tiež, že je na to v Hamuliakove vhodný priestor. Napríklad vidieť počas behu toľko vodných vtákov je úžasné. Začalo ma to veľmi baviť a čoskoro (približne po 3 rokoch) prišiel nápad zabehnúť maratón a to nie hocijaký, ale ten slávny v Paríži. Letenku a štartové číslo som dal manželke na Vianoce pod stromček. Mali sme 4 mesiace na to, aby sme sa pripravili. Maratón bol výborný, podpora ľudí na uliciach bola úžasná. Dali sme to. Táto skúsenosť nás nadchla tak veľmi, že sme pokračovali v behaní maratónov. Čo mesiac, to maratón. Manželka to „vzdala“ po 6 maratónoch, ja som ďalej pokračoval – za takmer rok som zabehol 11 maratónov – o.i. v Madride, v Košiciach, vo Wachau, v Magdeburgu, v Rajci, v Budapešti, na ČSOB maratóne v Bratislave …… Pokiaľ by neprišlo zranenie, som presvedčený, že bol by som ich absolvoval už veľmi veľa.
 
MUSÍTE BYŤ DOBRÝ BEŽEC. AKÝ MÁTE ČAS?
 
Ako dobre behám? Ja som obyčajný amatér. Prvý môj maratón som zabehol za 4 hodiny 40 minút, čo nie je žiadna sláva. Najlepší čas som mal za 3 hodiny 36 minút. Bolo to na košickom maratóne, kde je mimochodom azda najlepšia atmosféra a to som bežal v mnohých svetových metropolách. Svetoví rekordéri však zabehnú maratón za len čosi vyše dvoch hodín.
 
AKO STE VEDELI ZOSÚLADIŤ PRÁCU, RODINU A BEH?
 
Celkom bez problémov. V tom čase sme už mali dospelé deti, do práce som chodil tak ako všetci. Behával som po večeroch a cez víkendy. Vybehol som na 2-3 hodiny v okolí. A cez víkendy sme chodili na súťaže, maratóny.
 
AKÉ JE TO BEHAŤ NA VEĽKÝCH PODUJATIACH?
 
Je to skutočne výnimočný pocit, vtedy v Paríži šlo 35 tisíc bežcov. Keď začínate s behaním, veľmi pomôže povzbudenie divákov, aj podpora ostatných bežcov. Neskôr som však pochopil, že maratóny sa behávajú hlavne hlavou v tom zmysle, že bolesť a trápenie zažívajú úplne všetci, ale málokto to dokáže mentálne zvládnuť, je to boj so samým sebou.
 
Potom už podpora divákov či atmosféra preteku nebola kľúčová, dobrý čas som zabehol aj doma na hrádzi. Bežci vravia: „zabehni maratón a zistíš čo si za človeka“.
 
ČO JE PRAVDY NA TOM, ŽE BEHANIE SPÔSOBUJE VÝNIMOČNÉ POCITY RADOSTI?
 
Všetko. Už pri samotnom behu pociťujú bežci veľké potešenie a po behu cítiť až eufóriu. Je to niečo, čo som pri inom športe nezažil. Odporúčam knihu „Stvorení pre beh“ v ktorej sa dá nájsť vysvetlenie, prečo dokážeme byť behom fascinovaní, aj keď je to tá najzákladnejšia ľudská činnosť.
 
AKO MÁM BEHAŤ KEĎ SI CHCEM ZLEPŠIŤ ČAS A AKO, KEĎ LEN POTREBUJEM SCHUDNÚŤ?
 
Pri chudnutí je dôležitejšia strava než šport, takže kto chce schudnúť, nech si dá, ľudovo povedané, pásku cez ústa. Behanie samozrejme pomôže s výdajom energie, ten by mal pri chudnutí presahovať energetický príjem z potravy. Vtedy treba behať pomaly, alebo dokonca len rýchlo kráčať, lebo len tak sa spaľujú tuky.
 
Na zlepšenie bežeckého výkonu sa odporúčajú takzvané intervalové tréningy, pri ktorých sa striedajú úseky šprintu s pomalým behom.
 
KDE SA DOBRE BEHÁVA V HAMULIAKOVE A OKOLÍ?
 
Najradšej mám hrádzu smerom do Bratislavy a les okolo bufetu „Na konci sveta“, ten je úžasný! Ale rád behávam aj popri kanáli smerom na Šamorín.
 
ČO SI MÁM KÚPIŤ, AK CHCEM ZAČAŤ BEHAŤ? TREBA ŠPECIÁLNE TENISKY ČI HODINKY?
 
Vravievam, že behanie je najlacnejší šport, netreba nič osobité, stačia obyčajné tenisky a hocijaké športové oblečenie. Áno, ja mám aj špeciálne hodinky, ale nutné to nie je.
 
NEVADIA VÁM AUTÁ NA HRÁDZI?
 
Kedysi ich bolo naozaj veľa, ale nové rampy pomohli v tom, že po hrádzi jazdia už dúfam len autá s povolením. Stále by to však mohlo byť lepšie.
 
SPOMÍNALI STE, ŽE MUSELI STE PRESTAŤ BEHAŤ. ROBÍTE NEJAKÝ ŠPORT?
 
Po intenzívnom roku maratónov som začal mať ťažkosti s kolenom a musel som prestať behať. Veľmi mi to chýba. Celý život aktívne športujem. Prešiel som na aktivity, ktoré nezaťažujú kolená tak veľmi. Presedlal som na bicykel a v zimnom období s manželkou chodíme do hôr a robíme skialpinizmus.
 
Zhováral sa: Miroslav Pikus
Dušan_Priganc_na_rajeckom_maratóne
Dušan Priganc na rajeckom maratóne – bol to veľmi náročný maratón (počasie neprialo)
 
Dušan_Priganc_s_manželkou
Dušan Priganc s manželkou
 
na_hamuliakovskom_GútorRUN_v_roku_2013
na hamuliakovskom GútorRUN v roku 2013- najrýchlejšia Hamuliakovčanka Monika Prigancová s najrýchlejším Hamuliakovčanom