Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

MUDr. Martin Beňa

Dátum: 27.11.2020
MUDr. Martin Beňa

kardiochirurg

Kardiochirurg MUDr. Martin Beňa, ktorý pomáhal pri plošných testoch v Hamuliakove:

TENTO VÍRUS ZVLÁDNEME A ON POMINIE

MUDr._Martin_Beňa

MUDr. Martin Beňa pôsobí v národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. býva v Hamuliakove, kde počas plošného testovania covid-19 ako dobrovoľník odoberal vzorky.

 Pán Beňa, výtery z nosa robia všade lekári, avšak vy ste jeden z najvýznamnejších slovenských kardiochirurgov, nebolo to pre vás zbytočne jednoduché, nepohodlné, či nebodaj rizikové?

Téma testovania je spolitizovaná a vyjadruje sa k nej azda každý, v tejto chvíli sú však testy jeden z našich najsilnejších nástrojov. Preto ma mrzia skeptické vyjadrenia napríklad Slovenskej lekárskej komory.

V úvode plošného testovania ľudia hneď na vlastné oči videli, že obavy z toho, že sa samotné testovacie centrá stanú zdrojom nákazy, sú úplne neopodstatnené. Používame ochranné pomôcky, jednorazové nástroje, dodržujú sa odstupy.

Mojou motiváciou bolo konečne ukázať občanom istý posun, dať cennú informáciu im a ich blízkym o ich možnej nákaze, ktorá sa nie vždy navonok prejavuje.

V prvej vlne bolo tak málo nakazených, že to nás lekárov takmer úplne obišlo, ja som tak až teraz mal možnosť niečo spraviť. A keď pomôžem v boji proti vírusu, pomáham aj v liečbe srdca a ciev, pretože pandémia znížila počet operácií, ale týchto chorôb samozrejme neubudlo. Zistenia o nízkom počte nakazených v Bratislave a okolí z plošného testovania posmelili chirurgov zvýšiť počet operácií.

Na_testovaní_v_novembri_2020_(vľavo)

Na testovaní v novembri 2020 (vľavo)

Niektorí ľudia sú proti noseniu rúška, kvôli nepohodliu, alebo dokonca akémusi presvedčeniu. My samozrejme rúško nosíme, ale vždy nám dobre padne si ho konečne dať dole. Vy ste počas testovania strávili mnoho hodín v “skafandri” s maskou, kuklou a dvojitými rukavicami. Muselo to byť nesmierne nepohodlné, vy ste však boli v očividne dobrej nálade. Aké ste mali pocity a aká bola nálada v celom tíme  zabezpečujúcom testovanie?

 Neviem si predstaviť robiť to každý deň, ale dva dni sa to dalo vydržať, aj keď som mal úplne prepotené oblečenie. Bol som súčasťou skvelého tímu s veľmi pozitívnym prístupom, to sa týka nielen zdravotníkov, ale všetkých, ktorí testovanie zabezpečovali.

Vravelo sa, že jeden test má trvať dve minúty, my sme v sobotu zvládali dva až tri testy za minútu. Aj to svedčí o tom, že celý tím fungoval veľmi dobre, aj keď sme sa pred tým pracovne, alebo vôbec nepoznali.

Nákazu Covid-19 voláme pandémiou aj preto, že sa stáva aj na Slovensku jednou z popredných príčin úmrtí. Siaha tak na smutné prvenstvo srdcovo-cievnych chorôb. Sú choroby srdca a ciev dedičné, alebo viac zaváži životospráva?

 Choroby srdca a ciev spôsobuje viacero rizikových faktorov, z ktorých niekoľko naozaj nevieme ovplyvniť, sú vrodené, dostali sme ich do vienka. Preto sa treba sústrediť na tie, ktoré vieme ovplyvniť, ako napríklad obezita.

Ďalším faktorom je vysoký tlak, ten ak sa včas zistí, pravidelne meria a lieči liekmi, tak sa tiež vie dostať pod kontrolu. Dôležitý je aj stres. Ten žiaľ v dobe pandémie narastá a ťažko sa ovplyvní. Zaváži aj strava.

Je dobré, že ľudia sú už o týchto rizikových faktoroch pomerne informovaní. Vo vyspelých krajinách ako u nás je situácia s chorobami srdca a ciev lepšia ako inde.

Budú nasledujúce desaťročia v istom zmysle o vírusoch a baktériách, alebo je podstatnejšie stále sa venovať srdcovo-cievnym chorobám a rakovine?

Myslím si, že tento vírus zvládneme a on pominie. O pár rokov sa môže zjaviť nejaká nová mutácia, ale nemyslím si, že toto je hudba budúcnosti.

Problémom je aj prílišné užívanie antibiotík a vznik rezistentných baktérií, ktoré sa liečia obtiažne, avšak aj s týmto sa už veda zoberá. Preto si nemyslím, že toto predbehne kardiovaskulárne či onkologické ochorenia.

Aká je budúcnosť liečby kardiovaskulárnych chorôb? Črtá sa nejaký zásadný pokrok?

Vravievam, že kardiochirurgia je o čase. Myslím to tak, že je extrémne dôležité, v ktorej fáze choroby sa ku mne na operačný stôl pacient dostane. Samozrejme platí, že čím skôr, tým lepšie.

Preto sú kľúčové prevencia, životospráva a včasné zistenie problémov. Tu môžu pomôcť aj moderné technológie dostupné domácnostiam ako sú domáce kvalitné tlakomery, ktoré odporúčam ľuďom s týmito problémami mať. Istý zmysel majú napríklad aj rôzne športové hodinky, ktoré merajú niektoré funkcie srdca a tela. Pomôže čokoľvek, čo k nám dostane pacienta včas.

Zhováral sa: Miroslav Pikus

zdravotník_na_behu_GútorRUN

… zdravotník na behu GútorRUN