Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nezatvárajte oči pred násilím

GALÉRIA
Dátum: 25.11.2023
Dňa 25. novembra si každoročne pripomíname „Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách“. Za 10 mesiacov roku 2023 Po...

Dňa 25. novembra si každoročne pripomíname „Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách“. Za 10 mesiacov roku 2023 Policajný zbor Slovenskej republiky zaznamenal 985 trestných činov spáchaných v súvislosti s domácim násilím.

Domáce násilie sa vyznačuje vysokou mierou latencie, zostáva zväčša dlhodobo utajované, pretože páchateľ drží obeť hlavne psychicky ,,v zajatí”. Násilie nemá len fyzický charakter, ale aj psychický, ekonomický sexuálny a sociálny, ktorého cieľom je izolovať osobu od spoločnosti a získať tak nad ňou kontrolu.

Neverbálne môže osoba upozorniť na to, že je obeťou násilia signálom zovretej dlane: Palec na otvorenej dlani prekryte zvyšnými prstami. Signál opakujte.

Ak zažívate násilie alebo viete o tom, že vo Vašom okolí dochádza k násiliu, volajte na telefónne č. 158, na linku 112 alebo na bezplatnú non-stop linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Informácie k problematike násilia páchanom na ženách sú k dispozícii na stránke www.zastavmenasilie.sk.

Všímajte si svoje okolie, buďte vnímaví a nebuďte voči svojmu okoliu ľahostajní!